O DŘEVU A TESAŘSTVÍ

Dřevo je přírodní materiál a je řazeno mezi tzv. obnovitelné zdroje energie. Na naší planetě existuje nezměrný počet dřevin, které se liší svými vlastnostmi, posléze také způsobem využití.

Složení dřeva

  • 40-50% Celulóza
  • 20-30% Lignin
  • 20-30% Hemicelulózy
  • Doprovodné složky
  • Voda

Hustota dřeva

Hustota dřeva bývá vyjádřena v kg/m³. Čím vyšší hustota dřeva, tím více bývá dřevo označeno jako těžké. Čím nižší hustota, tím je dřevo lehčí. Jako syrové dřevo je označováno dřevo, které je čerpáno z čerstvě poraženého živého stromu, s absencí sušení. Naopak za suché dřevo je považováno dřevo, které je na vzduchu přirozeně vyschlé, bez umělého vysušování.

Tvrdost dřeva

Každý druh stromu má svá specifika a výhody či nevýhody pro různé druhy použití. Měkké dřevo se lépe opracovává, kdežto tvrdé dřevo se opracovává vzhledem k jeho struktuře hůře. Mezi měkké dřeviny patří především jehličnany, mezi tvrdé zejména stromy listnaté.

Mezi nejčastější využití dřeva patří výroba dřevěných nástrojů, nábytku případně papíru. Dřevo se velice často používá jako stavební materiál právě při stavbě dřevěných krovů, stavbě zahradních altánů a pergol, dřevěných plotů, balkónů, zahradních domků, případně u dřevěných obkladů podhledů.

Tesařství

Tesařské řemeslo je jedním z tradičních ručních řemesel, které je rozšířeno po celém světě. Jedná se o práci stavební práci se dřevem, přičemž produktem mohou být dřevěné krovy, dřevěné ploty, zahradní altány a pergoly a další dřevěné konstrukce.

Jedná se o poměrně těžkou ruční práci, která je náročná na prostor. Tesařské řemeslo se předává po generace a kvalitním tesařem se člověk stává až po několika letech zkušeností, předávaných zkušeným tesařem. 

Naše pracovní náplň

Naší  náplní je  výroba střech (krokve, vaznice, vazníky) a další hrubé stavební práce. Dále také výroba dalších dřevěných konstrukcí, jako jsou altány, pergoly, přístřešky, suchá stání pro automobily, zábradlí, ploty, můstky a lávky a další.

Stejně jako je tesařství práce se dřevem, tak příbuzná práce se dřevem je také truhlářství. Nicméně dnes již existují téměř zaniklé obory, kde se se dřevem také pracovalo. Mezi některé patří například sekernictví, bednářství, výroba vodních kol do mlýnů, kolářství, šindelářství a další.

Používané tesařské nástroje

Tesařské nářadí, které je zapotřebí pro vykonávání tohoto řemesla, se od počátku tohoto oboru příliš nezměnilo. Stále je zapotřebí pila, sekera, kladivo, nebozez, poříz, vrtáky, dláto, hoblíky, pravítka, úhelníky tesařská tužka, křída, metr, pásmo a další. S postupem času, zejména v dnešní postmoderní době existují stroje, které se tesařinu snaží zjednodušovat a práci vykonávat efektivněji. Někdy to může být na úkor kvality. My se držíme tradiční tesařiny a k naší práci ve větší míře nevyužíváme moderních strojů. Naše práce je tedy z velké většiny opravdu ruční, kvalitní a má dlouhou životnost.

Nekupujte nekvalitní výrobky od velkoobchodů, vsaďte na KVALITU ruční práce!!!